Nasser El Harafi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nasser El-Harafi (Arabisht: ناصر الخرافي‎) (17 qershor 1943 – 17 prill 2011) ishte biznesmen kuvajtian i M. A. Kharafi & Sons.

Life[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompania e tij ka kryer 4.3 miliard dollarë në shitje. Vlera e tij neto u rrit për shkak të rritjes së çmimeve të aksioneve të disa fondeve përfshirë Mobile Telecommunications Company, Banka Kombëtare e Kuvajtit dhe Americana. Ai gjithashtu mbajti një aksion të madh në një nga kompanitë më të mëdha të telekomit në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, Zain. Biznesi i tij u përhap prej inxhinierisë, ndërtimit, mirëmbajtjen e shërbimeve të tjera që lidhen me sferat e ndryshme si nafta, burimet ujore dhe menaxhimi, kimikatet, fuqia, energjia dhe ushqimi. Harafi jo vetëm që punonte në Kuvajt, por i kishte zgjeruar bizneset e tij në njëmbëdhjetë vende. Ai kishte një interes të madh në Egjipt, ku grupi Al Harafi ndërtoi portin Ghalib International Marina,[1]

El-Harafu ka ndërtuar kontrakta në më shumë se 30 vende të botë. Vlera e tij neto ishte 10.4 billion dollarë sipas vitit 2011 dhe u konsiderua si njeriu i 73-të më i pasur në botë.[2]

Në janar të vitit 2009 ai ishte i lidhur me një ofertë blerjeje për Liverpulin.[3]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El-Harafi vdiq prej arrestit kardiak në një hotel të Kajros, Egjipt.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sonia Farid (19 prill 2011). "Kuwaiti billionaire Nasser al-Kharafi is mourned widely". El Arabija. Marrë më 26 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Nasser Al-Kharafi & family". Forbes. Marrë më 26 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Matt Scott (23 shkurt 2009). "Liverpool sale would cost owners $150m in lost profits". The Guardian. Marrë më 26 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)