Nawal El Saadawi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nawal El Saadawi (arabisht: نوال السعداوي, lindur tetor 1931) është shkrimtare, feministe, aktiviiste, mjeke dhe psikiatre egjiptiane. Ajo ka shkruar libra të shumtë mbi temën e gruas në Islam, duke i kushtuar vëmendje të veçantë gjymtimit gjenital të femrave në shoqërinë e saj. Ajo është përshkruar si "Simone de Beauvoir e botës arabe".[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Nawal El Saadawi | Egyptian physician, psychiatrist, author and feminist". Encyclopædia Britannica. Marrë më 7 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)