Nedim Buza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nedim Buza (10 maj 1995, Visoko) është një lojtar basketbollist profesionist boshnjak që luan për Telenet Oostende në Ligën e Belgjikës. Ai zakonisht luan në pozicione të vogla përpara.[1]

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Buza filloi karrierën e tij në Spars të Sarajevës. Më 24 prill 2015 ai njoftoi se do të futet në NBA.[2] Në Nike Hoop Summit 2015, Buza ishte pjesmarrës i World Select Team (kundër USA Select Team), ku shënoi 6 pikë. Më 6 qershor 2015, ai nënshkroi me ekipin belg Telenet Oostende.[3]

Çmime dhe arritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Telenet Oostende
  • Belgian Basketball Cup Champion: (2016)

Ekipi kombëtar boshnjak[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Junior national team

Individual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2013 Nike International Junior Tournament: All-Tournament Team

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Nedim Buza will enter the 2015 NBA Draft". Sportando.com. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2015. Marrë më 26 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |website= (Ndihmë!)
  2. ^ "2015 Nike Hoop Summit Final Recap". Draftexpress.com. Marrë më 27 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |website= (Ndihmë!)
  3. ^ "Telenet Oostende signs Nedim Buza, re-signs Dominique Archie". Sportando.com. 5 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2017. Marrë më 5 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]