Piramidat e Gizës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Nekropoli i Gizës)
Tre piramidat kryesore në Giza, së bashku me piramidat ndihmëse dhe mbetjet e strukturave të tjera

Kompleksi i piramidës së Gizës, i quajtur edhe nekropoli i Gizës, është vendi në Rrafshnaltën e GizësKajron e Madhe, Egjipt që përfshin Piramidën e Madhe të Gizës, Piramidën e Khafre dhe Piramidën e Menkaure, së bashku me komplekset e tyre piramidale dhe Sfinksi i Madh i Gizës. Të gjitha u ndërtuan gjatë Dinastisë së KatërtMbretërisë së VjetërEgjiptit të lashtë, midis 2600 dhe 2500 p.e.r.. Vendi përfshin gjithashtu disa varreza dhe mbetjet e një fshati punëtorësh.

Vendi është në skajet e Shkretëtirës Perëndimore, afërsisht 9 kilometra në perëndim të lumit Nil në qytetin e Gizës dhe rreth 13 kilometra në jugperëndim të qendrës së qytetit të Kajros. Së bashku me Memphis aty pranë, vendi u regjistrua në Listën e Trashëgimisë BotëroreUNESCO-s në vitin 1979.[1]

Piramida e Madhe dhe Piramida e Khafre janë piramidat më të mëdha të ndërtuara në Egjiptin e lashtë, dhe historikisht kanë qenë të zakonshme si emblema të Egjiptit të Lashtë në imagjinatën perëndimore.[2][3] Ato u popullarizuan në kohën helenistike, kur Piramida e Madhe u rendit nga Antipatri i Sidonit si një nga shtatë mrekullitë e botës. Është deri tani më e vjetra nga mrekullitë e lashta dhe e vetmja që ekziston ende.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Memphis and its Necropolis – the Pyramid Fields from Giza to Dahshur". UNESCO World Heritage Centre (në anglisht). United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization. Marrë më 7 shtator 2021.
  2. ^ Pedro Tafur, Andanças e viajes.
  3. ^ Medieval visitors, like the Spanish traveller Pedro Tafur in 1436, viewed them however as "the Granaries of Joseph" (Pedro Tafur, Andanças e viajes).