Nelly Sachs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nelly SachsNobel prize medal.svg
Nelly Sachs 1966.jpg
Nelly Sachs, 1966
Ditëlindja:10 dhjetor 1891
Vendlindja:Schöneberg, Gjermania Gjermania
Ditëvdekja:12 maj 1970
Vendvdekja:Stokholm, Suedi
Kombësia:gjermane
Zhanri:poezi, drama

Nelly Sachs; (Berlin, 10 dhjetor 1891Stokholm, 12 maj 1970), ishte shkrimtare gjermane. Fituese e Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 1966

Deri në vitin 1940 jetoi në Gjermani, ku për shkak të prejardhjes jevreje, përpak nuk përfundoi në llogorin nacist të vdekjes. Nëpërmjet miqëve shkrimtarë emigroi në Suedi në vitin 1940 dhe nga ajo kohë jeton në Stokholm. Përktheu lirikën suedeze në gjuhë gjermane, ka shkruar drama por më shumë është e njohur si poete, edhepse poezi filloi të shkruaj tek në moshën 50-vjeçare. Tematika e lirikës së saj është përndjekja e popullit të shumëvuajtur.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • „Në banesat e vdekjes“
  • „Yjet e errësuara“
  • „Ikjet dhe gjurmët“
  • „Shenja në zallë“

Lidhje të jashme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]