Nelspruit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nelspruit
Qytet
noform
Pamje nga Nelspruit
Vendndodhja
Nelspruit is located in Afrika Jugore
Nelspruit
Nelspruit

Koordinatat: 25°27′57″J 30°59′07″L / 25.46583°J 30.98528°L / -25.46583; 30.98528

Administrimi
Shteti Flamuri Afrika e Jugut
Provinca Mpumalanga
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 72.63 km2
Popullsia 58,672 banorë
Dendësia 810 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 1200
Prefiksi 013
Koordinatat 25° 27′ 57″ Jug

30° 59′ 07″ Lindje

Faqja Zyrtare www.mbombela.gov.za

Nelspruit është qytet në verilindje të Afrikës Jugore. Qyteti ka pasur 58,672 banorë më 2011.[1] Nelspruit ndodhet 110 kilometra në perëndim të kufirit me Mozambikun, 330 kilometra në lindje të Johannesburgut dhe 82 kilometra në veri të kufirit me Suazilendin.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nelspruit është themeluar në vitin 1895 nga tri vëllezër të familjes Nel të cilët ishin duke kullotur bagëtitë e tyre rreth vendit të Nelspruitit gjatë muajit të dimrit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Adrian Frith; Census 2011 Lexuar së fundi më 4 tetor 2013.