Jump to content

Neon Genesis Evangelion

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Neon Genesis Evangelion (japonisht: 新世紀エヴァンゲリオン, i njohur gjithashtu si NGE ose EVA për së shkurti, është një serial televiziv anime i suksesshëm ndërkombëtar i publikuar në vitin 1995. Ai përbën bazën për disa filma të mëvonshëm, manga dhe video lojëra dhe konsiderohet si një nga prodhimet më të rëndësishme të anime deri më sot.[1][2] Vepra i referohet shumë filmave, serialeve dhe librave më të vjetër dhe pati një ndikim të madh në prodhimet e mëvonshme. Neon Genesis Evangelion hapi mediumin e animes për një audiencë të re në Japoni dhe ndërkombëtarisht.

Seriali ka të bëjë me luftën kundër krijesave me origjinë të panjohur të quajtur engjëj që sulmojnë njerëzimin. Kundërshtar ndaj tyre qëndrojnë makinat luftarake të quajtur Evangelionë, të dirigjuar nga pilotë të mitur.

Teksa përparon rrëfimi, problemet psikologjike të personazheve diskutohen gjithnjë e më shumë. Seriali mund të klasifikohet në zhanret fantashkencë, aksion dhe meka dhe përmban elemente të ndryshme nga filozofia dhe psikologjia.

Me kalimin e kohës, shtjellohen ngjarjet që ndodhën para rrëfimet në serial. Këto shpjegohen në seksionin "Historia paraprake"; rrëfimi aktual i serialit shpjegohet në seksionin "Rrëfimi kryesor".

Historia paraprake

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 shtator 2000 ndodh një shpërthim kataklizmik në Polin e Jugut, gjë që shkakton shkrirjen e plotë të akullit në Antarktik dhe shtrembërimin e boshtit të planetit Tokë. Si pasojë vijuan rritja e nivelit të detit, ndryshimet masive klimatike, dhe konflikte mbi resurset e mbetura që plasën anë e mbanë. Këto konflikte rezultuan në vdekjen e tre miliardë njerëzve, dmth. gjysmës së popullatës së botës. Shpjegimi zyrtar për këtë katastrofë ishte një goditje mbi planetin Tokë nga një mini-meteorit që udhëtoi afër shpejtësisë së dritës, që u quajt "Ndikimi i Dytë" (Second Impact). Shkaktari i vërtetë i kësaj katastrofe ishte një "eksperiment kontakti", i kryer nga anëtarët e një ekspedite me një qenie humanoide të zbuluar në Antarktik, që u njoh si Ëngjëlli i parë Adam. Prapa kësaj ekspedite të drejtuar nga Dr. Katsuragi dhe eksperimentit qëndron organizata misterioze SEELE. Kjo ngjarje bazohet mbi një skenar nga Rrotullat e Detit të Vdekur, që SEELE i zotëron. SEELE synon ta vendosë njerëzimin në nivel të tillë evolucioni që ngjason me Zotin, si përgatitje para apokalipsit të parashikuar në të ardhmen e afërt.

  1. ^ ""The Four Revolutions of Anime"". www.cjas.org (në anglisht). Marrë më 2024-05-27.
  2. ^ Momoko Yasuda (安田 モモコ) (3 korrik 2006). "永久不滅のエヴァ人気" (në japonisht). livedoor. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2008.