Neovison

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Neovison
American Mink.jpg
Minku amerikan (Neovison vison)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Nënfamilja:
Gjinia:
Neovison
Speciet
Mapa Neovison vison.png
Vendas (e kuqe) dhe i futur (rozë), gama e minkut amerikan (N. vison)

Neovison është një gjini e mustelidëve amtare në Amerikën e Veriut që përbëhet nga dy lloje, i gjalli minku amerikan ( Neovison Vison ) dhe minku i detit ( Neovison macrodon ), e cila ishte zhdukur nga tregtarët e leshit në mes të 1860 dhe 1920.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bonesi, Laura; Palazon, Santiago (2007). "The American mink in Europe: Status, impacts, and control". Biological Conservation. 134 (4): 470–483. Marrë më 7 qershor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)