Niagara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Niagara është lum në ShBA dhe në Kanadë. Lumi Niagara është i njohur me ujëvarat të cilat janë atraksion turistik. Në vitin 1860,përgjatë këtij lumi është ndërtuar hidrocentrali i parë në botë.Filloi prodhimin e energjis elektrike i cili gjeti zbatim te madh ne fushen e energjis elektrike.


Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]