Jump to content

Nicolai Wammen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nicolai Wammen
Ministri i mbrojtjes
Në detyrë
9 gusht 2013 – 28 qershor 2015
Paraprirë ngaNick Hækkerup
Pasuar ngaCarl Holst
Kryetar i komunës Aarhus
Në detyrë
1 janar 2006 – 10 gusht 2011
Paraprirë ngaLouise Gade
Pasuar ngaJacob Bundsgaard
Të dhëna vetjake
U lind më7 shkurt 1971
Holbæk Danimarkë
Partia politikeDemokratët Socialistë

Nicolai Halby Wammen (lindi më 7 shkurt 1971) është politikan danez dhe antar i partisë Demokrate- Socialiste. Në vitin 2001, ai u bë antar në parlamentin danez dhe pastaj u bë kryetar i komunës Aarhus në vitin 2006. Gjatë kësaj kohe, ai po ashtu u zgjodh si zëvendës-kryetar i partisë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]