Jacob Bundsgaard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jacob Bundsgaard
Kryetar i komunës Aarhus
11 gusht 2011 – Në vazhdim
Paraardhësi: Nicolai Wammen
Të dhënat personale
Lindi më: 28 shkurt 1976
Lindi në: Aarhus Danimarkë
Partia politike: Demokratët Socialistë
Bashkëshortja Kirstine Helboe Johansen

Jacob Bundsgaard Johansen (lindi më 28 shkurt 1976) është politikanë danez dhe kryetar i komunës Aarhus. Ai është antarë i partisë Demokratët Socialistë. Pasi Nicolai Wammen dha dorëheqje dhe u bë antarë në parlamentin danez, Jacob u bë kryetar i komunës në gusht të vitit 2011.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bundsgaard ny borgmester i Aarhus. Århus Stiftstidende, 4 gusht, 2011

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jacob Bundsgaard është i martuar me Kristine Helboe Johansen. Ata kanë tre fëmijë.