Nifoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shën Nifoni Shenjtor i krishterë i Kishës Lindore, me origjinë të përzier Greko-Shqiptare. Një pjesë të jetës e kaloi në Arbëri, gjatë periudhës së qëndresës dhe luftërave të shqiptarëve kundër pushtimit osman. U takua dhe bashkëpunoi me Gjergj Kastriotin, Skënderbeun, në oborrin e tij, ku tregohet se edhe u dorëzua prift.[1] Më 1486 u bë patriarku ekumenik i 134-t i Kostandinopojës: patriarku i dytë në Kostandinopojë me origjinë të pjesshme shqiptare. Dy vjet më vonë dha dorëheqjen nga kjo detyrë, ndërsa mbas nëntë vjetësh (1497) ktheu në fronin ekumenik ku qëndroi vetëm një vit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Flora Koka (2003). 2000 vjet art dhe kulturë kishtare në Shqipëri: aktet e simpoziumit ndërkombëtar, Tiranë, 16-18 nëntor 2000. Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë. fq. 61. Nifoni supozohet se është shuguruar prift nga peshkopi i Krujës {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)