Nigel Hinton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nigel Hinton (lindi në vitin 1941) është shkrimtarë anglezë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka punuar me reklama për dy vite, pastaj mësoi anglisht për nëntë vite në shkollën Hugh Christie. Pastaj punoi si aktorë për një kohë para se të filloj të bëhet shkrimtarë. Ai ka shkruar së paku njëzet e tre novela nga viti 1976 deri më 2017.

Puna e tij është e përhapur në shkolla dhe Buddy është një nga librat më të shitura për rinitë në 35 vitet e fundit.

Lista e punimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novelat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serial[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Buddy (1986)
  • Cafe des Reves
  • Clementine
  • Isabel
  • The Reaper

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Buddy's Song (1990)

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Buddy's Song (1991)

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai lindi në Londër, Mbretëria e Bashkuar. Ai ka qenë i martuar me Rolande Lager që nga viti 1980.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]