Nikolai Zhumagaliyev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nikolai Espolovich Dzhumagaliev (l. 15 nëntor 1952, Usun Agatsch) është një vrasës serial sovjetik i njohur si "Iron Fang" i dënuar për vrasjen e shtatë personave në SSR të Kazakistanit midis viteve 1979 dhe 1980.

Dzhumagaliev vrau dhe hëngri të paktën nëntë njerëz. Ai zgjodhi kryesisht gra nga rrethina e Alma-Atës si viktima të tij. Megjithatë, ai besohet se ka vrarë më shumë njerëz përpara se të burgosej. Ai u gjet i çmendur dhe i izoluar në një spital psikiatrik, nga i cili u arratis në vitin 1989. Ai u kap dy vjet më vonë dhe ende po vuan dënimin.