Nilsiä

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nilsiä
Nilsiän kaupunki
Qytet
Kisha në Nilsiä
Kisha në Nilsiä
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej6.528
Faqja zyrtarewww.nilsia.fi/

Nilsiä është qytet dhe komunë i vogël në Finlandë.

Nilsiä ndodhet në provincën e Finlandës Lindore dhe në rajonin e Savonisë Veriore. Më 2012, qyteti ka 6 528 banorë dhe me sipërfaqe me 847,71 kilometra katrorë.

Nilsiä u themelua më 1869 dhe u bë qytet më 1998. Më 1 janar 2013, Nilsiä u bashkua me Kuopio.

Tahko është një qendër të skiave e cila është e popullarizuar në Nilsiä.