Nilsiä

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nilsiä
Nilsiän kaupunki
Qytet
noform
Kisha në Nilsiä
Stema_figura
Vendndodhja
Nilsiä is located in Finlanda
Nilsiä
Nilsiä
Vendndodhja e Nilsiä në Finlandë

Koordinatat: 63°12.3′V 28°5′L / 63.2050°V 28.083°L / 63.2050; 28.083

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Savonia Veriore
Provinca Finlanda Lindore
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 847,71 km2
Popullsia 6,528 banorë
Dendësia 9.17 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1869
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.nilsia.fi/

Nilsiä është qytet dhe komunë i vogël në Finlandë.

Nilsiä ndodhet në provincën e Finlandës Lindore dhe në rajonin e Savonisë Veriore. Më 2012, qyteti ka 6 528 banorë dhe me sipërfaqe me 847,71 kilometra katrorë.

Nilsiä u themelua më 1869 dhe u bë qytet më 1998. Më 1 janar 2013, Nilsiä u bashkua me Kuopio.

Tahko është një qendër të skiave e cila është e popullarizuar në Nilsiä.