Jump to content

Nina Zilli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nina Zilli
LabeliUniversal

Nina Zilli pseudonimi i Maria Chiara Fraschetta (Lindur më 2 shkurt 1980 në Piaçenca), është një këngëtare italiane.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nina Zilli u rrit në Gossolengo, në periferi të qytetit të Piaçenca. Ajo filloi të performonte në moshën 13 vjeç, e ndikuar nga muzika punk dhe rock nga vitet 1970. Ajo studioi këndim (soprano) dhe piano në konservator dhe kaloi fëmijërinë e saj në Irlandë, gjë që i mundësoi asaj të ishte dygjuhëshe (anglisht - italiisht). Në vitin 1997 ajo formoi një grup, The Jerks. Pas shkollës së mesme në Liceo Scientifico Respighi Piacenza ajo jetoi për dy vjet në SHBA (Çikago dhe New York), ku identiteti i saj muzikor u pjek, i zhytur në R&B, regga, soul, motown dhe muzikën italiane të viteve '60. Në vitin 2009 ajo zgjodhi emrin e saj artistik, emrin e këngëtares së saj të preferuar, Nina Simone, të kombinuar me mbiemrin e nënës së saj. Në 2009 ajo nënshkroi një kontratë me Universal dhe lëshoi ​​debutimin e saj të titulluar EP Nina Zilli. Single veror 50mila, së bashku me Giuliano Palma, u bë një hit i madh në radio dhe më pas u përfshi në kolonën zanore të filmit nga Ferzan Özpetek: Mine Vaganti.

Në maj ajo përfaqësoi Italinë në Eurovision Song Contest 2012, i cili u mbajt në kryeqytetin Baku, Azerbajxhan. Ajo e bëri këtë me këngën L'amore è femmina. Në finale, për të cilën Italia është kualifikuar direkt, Zilli zuri vendin e nëntë.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2010Sempre lontano
  • 2012L'amore è femmina
  • 2015Frasi & fumo
  • 2017Modern Art

Këngë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]