Një vajzë e një djalë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Një vajzë e një djalë
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Një vajzë e një djalë
Origjinali Një vajzë e një djalë
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë

Filmi "Një vajzë e një djalë" është prodhuar nga Kinostudio "Shqipëria Sot" në vitin 1990. Regjia: Ibrahim Muço, Kristaq Mitro, Skenari: Shpresa Vreto, Petrit Ruka, Muzika: Gjon Simoni.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anila dhe Artani janë në prag të provimit të maturës. Ata jetojnë në të njëjtin pallat dhe kanë hyrë në moshën e ëndërrave të mëdha. Është koha që ata të ndeshen me probleme në jetët e tyre. Ky film trajton shumë aspekte të kësaj moshe delikate. Ema Andrea eshte nje aktore shume simpatike dhe me sharm shume terheqes ne rolet e saj ka nje plastike te terhequr nga intuita duke i dhene rolit nje karakter te ngrohte dhe inteligjent , ne filmin nje vajze dhe nje djale ajo eshte shume e renduar nga ana psikollogjike per disa arsye qe e para eshte dashuria qe ajo ndjen per artanin (sokol balza ) dhe nuk mund tja shprehi haptas atij per shkak dhe te shoqerise shkollore se mos e gjykojne per arsyen e artanit qe eshte i lidhur me nje vajze tjeter qe nuk e do artanin ne te njejten menyre qe ajo e deshiron po vetem per caste kalimtare dashurie dhe pasioni ,ne kete pjese asaj i shtohet dhe sulmi moral i profesoreshes qe nuk deshiron qe ta pranoje qe ajo eshte me e mire se bija e saj duke i shkaktuar asaj nje stres te jashte zakonshem deri sa e detyron ate qe te nderemari veprime deri ne flijim te jetes se saj qe kujton se njerzit mund ta paragjykojne si nje vajze jo me moral te mire por ngrohtesia prinderore e babait te saj qe e bind per te kunderten dhe afrimiteti me shoqet e saj te ngushta qe nuk e braktisin i japin asaj nje force te re per te kaluar moshen e adoleshences dhe te njohi jeten adulte me veshtiresite e saj duke ndjekur endrren e saj per baletin dhe dashurine , bazuar ne film mund te shtoj qe kenget e zgjedhura ne kete performance jane shume te bukura ne vitet 87 -90 kur qe koha e njefare liberalizimi ansor jo te plote perderisa ishin castet kur shqiperia po dilte nga kriza komuniste drejt nje koncepti te ri europian dhe tregon menyren e thjeshte argetuese te rinise shqiptare dhe problematikave familjare qe kishin njefare ngurrimi te rrenjosur tek disa prinder sic ishte babai i artanit qe e ndiqte te birin ne shume aspekte te jetes duke mos e lene te lire per te zgjedhur dhe ai bie ne nje fare menyre viktime e nje femre me te madhe se ai qe mund ti shkaterronte jeten me aftesine e saj per te manipuluar momentin per te kapur kenaqesite e veta .

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktoret: Ema Ndrea; Fatjona (Rama) Lubonja; Margarita Xhepa; Rajmonda Bulku;

Ema Andrea eshte nje aktore shume simpatike dhe me sharm shume terheqes ne rolet e saj ka nje plastike te terhequr nga intuita duke i dhene rolit nje karakter te ngrohte dhe inteligjent , ne filmin nje vajze dhe nje djale ajo eshte shume e renduar nga ana psikollogjike per disa arsye qe e para eshte dashuria qe ajo ndjen per artanin (sokol balza ) dhe nuk mund tja shprehi haptas atij per shkak dhe te shoqerise shkollore se mos e gjykojne per shkak te artanit qe eshte i lidhur me nje vajze tjeter qe nuk e do artanin ne te njejten menyre qe ajo e deshiron po vetem per caste kalimtare dashurie dhe pasioni ,ne kete pjese asaj i shtohet dhe sulmi moral i profesoreshes qe nuk deshiron qe ta pranoje qe ajo eshte me e mire e bija e saj duke i shkaktuar asaj nje stres te jashte zakonshem deri ne sa e detyron ate qe te nderrmari veprime deri ne flijim te jetes se saj qe kujton se njerzit mund ta paragjykojne si nje vajze jo me moral por ngrohtesia prinderore e babait te saj qe ebind per te kunderten dhe afrimiteti me shoqet e saj te ngushta qe nuk e braktisin i japin asaj nje force te re per te kaluar moshen e adoleshences dhe te njohi jeten adulte me veshtirsite e saj duke ndjekur endrren e saj per baletin dhe dashurine , bazuar ne film mund te shtoj qe kenget e zgjedhura ne kete performance jane shume te bukura ne vitet 87 -90 kur qe koha e njefare liberalizimi ansor jo te plote perderisa ishin castet kur shqiperia po dilte nga kriza komuniste drejt nje koncepti te ri europian dhe tregon menyren e thjeshte argetuese te rinise shqiptare dhe problematikave familjare qe kishin njefare ngurrimi te rrenjsur tek disa prinder sic ishte babai i artanit qe e ndiqte te birin ne shume aspekte te jetes duke mos e lene te lire per te zgjedhur dhe ai bie njefare viktime e nje femre me te madhe se ai qe mund ti shkaterronte jeten me aftesine e saj per te manipuluar momentin per te kapur kenaqesite e veta .


Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.