Njeriu prej dheu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

{{Infobox film Cairo International Film Festival Winner - International Panorama 1986| name=Njeriu prej dheu | native_name=Njeriu prej dheu | country=Kosova | released=1984 | runtime= | language=Shqip | studio=Kosovafilmi |GENRE=Dramë Sociale |FRKV= |MOSH= | gross= | budget= | director=Agim Sopi Nuredin Loxha (artistik) | writer=Agim Sopi Fadil Hysaj | producer=Menduh Nushi | music=Rauf Dhomi | cinematography= | editing= | starring=

|Ç= |}} Njeriu Prej Dheu është një film dramë-thriller Kosovar  i vitit 1984 drejtuar nga Agim Sopi. Filmi është në lidhje me emigrantët shqiptarë në Turqi, luftën e tyre për tu ambjentuar në tokat e reja dhe dashurinë e  tyre për atdheun. Regjizori  paraqet me saktësi atmosferën e zymtë që mbizotëronte gjatë atyre kohërave. Muzika për filmin është kompozuar nga Rauf Dhomi. 

Të dhënat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sokoli është një mesoburrë shqiptar kosovar  i cili, së bashku me familjen e tij, emigron nga Kosova për në Turqi, dhe përballet me një botë të huaj dhe të panjohur. Përvojat e familjes së Sokolit,  vështirësitë e shkatërrimit të familjes, vdekja dhe ri-emigracioni i djalit të tij si një punëtor në Gjermani. Pas një farë kohe ai përmallohet  për shtëpinë, përfundimisht duke i lënë djalit të tij amanetin e fundit ,që pas vdekjes eshtrat e tij do të kthehen në vendin e tij të lindjes. Sokol vdes në afërsi të një shkëmbi në bregun e Detit të Zi. Disa muaj më vonë ai kthehet në fshatin e tij të lindjes, lajmet se Sokoli është kthyer nga emigracioni janë duke u përhapur. Ndërsa në fshat ai ndeshet me njerëz nga e kaluara e tij, të gjallët dhe të vdekurit, ndëkohë që disa akuzohen për përndjekje e disa që jetojnë . Përfundimisht me kthimin e djalit të tij në fshat me kockat e të atit Sokol në një valixhe dhe më pas  eventualisht varrimin e tij , Sokoli gjen paqe. 

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Mehmetaj, Gani (2005). Magjia e ekranit: kritikë filmi (in Albanian). Kosovafilmi. p. 146.
  •  "Historiku i Kosovafilmit" (in Albanian). Kosovan Ministry of Culture. Retrieved 5 January 2016.
  • Njeriu prej dheuInternet Movie Database