Jump to content

Novi Grad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Novi Grad (serbe Cirilik: Нови Град)[1] është një qytet dhe komunë në pjesën veriore të entitetit Republika Srpska në Bosnje dhe Hercegovinë. Qyteti shtrihet pranë lumit Una në kufirin me Kroacinë (në anën e kundërt të qytetit Dvor). Sot, në komunë ka një popullsi prej rreth 30,000 njerëz, me 8,500 ekonomi familjare. Në qytet ndodhet një spital, një zyrë postare, një numër i madh shkollash fillore dhe të mesme, një qendër kulturore, banka dhe qendra tregtare. Qyteti dikur ishte i njohur me emrin Bosanski Novi (e theksuar [bǒsanskiː nôviː]).[2]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Notes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ the official web site of the municipality, Novi Grad/Нови Град.
  2. ^ Mangold (2005:212)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]