Novosella (Kërçovë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Novosellë
Fshat
noform
Vendndodhja
Novosellë is located in Maqedonia e Veriut
Novosellë
Novosellë
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Kërçovë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1.320 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 6254
Prefiksi (+389) 045
Targa KL
Koordinatat 41° 35′ 12″ Veri

21° 03′ 10″ Lindje

Popullsia 143 banorë (2002)

Novosellë, (maqedonisht: Ново Село/Novo Selo) është fshat në komunën e Kërçovës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novosella është një fshat kodrinor në jug-perëndim të Maqedonisë. Në nivel të vetëqeverisjes lokale, Novosella bën pjesë në komunën e Osllomesë, e cila përfshinë gati të gjithë fshatrat në veri të Kërçovës. Komuna e Osllomesë, komuna e Zajazit dhe komuna e Kërçovës në fillim të vitit 2013 u bashkuan në një komunë të vetme të Kërçovës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 143 banorë nga të cilët 141 ishin Shqiptarë dhe 2 Maqedonas.[1]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shum nga banorët për shkak të gjendjes ekonomike kanë emigruar duke shkuar në drejtim të Europës perëndimore dhe një pjesë tjetër e popullatës ka braktisur fshatin dhe është shpërngulur në qytetin e Kërçovës. Ata që kanë mbetur merren me bujqësi, por më së shumti me blegtori.Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]