Nuckelavee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tammas flees the nuckelavee
Nuckelavee duke ndjekur një banor të një ishulli, pikturuar nga James Torrance (1859–1916)

Nuckelavee është një demon i ngjashëm me kalin nga mitologjia orkadike që ndërthur elemente të kuajve dhe të njeriut. Ajo e ka origjinën në mitologjinë nordike, dhe folkloristja britanike Katharine Briggs e quajti atë "më të ligun"[1] e të gjithë demonëve të Northern Isles të Skocisë.

Një përshkrim grafik i nuckelavee siç duket në tokë është dhënë nga një banor ishulli, i cili pretendonte se kishte pasur një konfrontim me të, por tregimet që përshkruajnë detajet e pamjes së krijesës janë jo-konsistente. E përbashkët me shumë përbidësha të tjera të detit nuk është në gjendje të tolerojë ujin e freskët, prandaj ata që po ndjek duhet të kalojnë vetëm një lumë ose lumë për tu çliruar. Nuckelavee mbahet në mbyllje gjatë muajve të verës nga Mither i Detit, një shpirt i lashtë orkadian dhe i vetmi që është në gjendje ta kontrollojë atë.

Folklori orkadian kishte një ndikim të fortë skandinav, dhe mund të jetë që nuckelavee është një kompozitë e një kali i ujit nga mitologjia Kelt dhe një krijesë e importuar nga Fiset Nordike. Ashtu si me entitete të ngjashme keqdashëse si leshterikët, ajo me siguri ofroi një shpjegim për incidentet që banorët e ishullit në kohët e lashta nuk mund t’i kuptonin ndryshe.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Briggs (2002), f. 68

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Briggs, Katharine Mary (2002) [1967], The Fairies in Tradition and Literature, Psychology Press, ISBN 978-0-415-28601-5 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)