Nuku'alofa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nuku'alofa
Qytet
noform
Zyra e kryeministrit
Vendndodhja
Nuku'alofa is located in Tonga
Nuku'alofa
Nuku'alofa

Koordinatat: 21°8′J 175°12′P / 21.133°J 175.200°P / -21.133; -175.200

Administrimi
Shteti Flamuri Tonga
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 23,658 banorë
Dendësia 24,571 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore TGA (UTC+13)

Nukuʻalofa është kryeqyteti i Tongës. Ndodhet në veri të bregdetit të ishullit Tongatapu.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]