Nurettin Sönmez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nurettin Sönmez
U lind në24 Korrik 1978
KombësiaTurk
ArsimiUniversiteti i Stambollit
Universiteti Yeditepe
ProfesioniAktor, Mësues
Vite aktiviteti1999–prezent
Njohur përDiriliş: Ertuğrul
Gjatësia6 ft 0 in (1.83 m)
Prind/ër

Nurettin Sönmez (lindur më 23 nëntor 1978) është një aktor turk dhe mësues i arteve marciale. Ai është më i njohur për rolin e tij si "Bamsı Beyrek" në serialin historik Diriliş Ertuğrul.

Nurettin Sönmez ka lindur në Stamboll. Ai është fëmijë i një familje emigrantësh. Nëna e tij është emigrante shqiptare. Babai i tij, Ümit Sönmez, është dentist.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]