Nuri Dragoj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nuri Dragoi (Zhepovë, 1951 - Tiranë, 15 tetor 2020) ka qenë gazetar dhe historian shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Zhepovë të Dëshnicës së Përmetit. Me një karrierë të gjatë si gazetar profesionist ka filluar që me “Zërin e Popullit” dhe më pas në shumë organe shtypi. Ka qenë kryeredaktor i gazetës “Republika”, punonjës në Institutin e Historisë, kryeredaktor dhe botues i gazetës “Dëshnica”. Është autor i shumë librave të karakterit studimor historikë, monografi personalitetesh letrare etj. U nda nga jeta më 15 tetor 2020.[1][2]

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • “Lumo Pavari” - 2004
 • “Hajrulla Muhametaj” - 2005
 • “Dëshnica dhe Dëshnicarët (3 vëllime) - 2005-2008
 • “Eshtra që akuzojnë” - 2006
 • “Trebeshina, një jetë para gjyqit”
 • “Shqiptarët dhe grekët” - 2009
 • “Familja Qerimi në sfidat e pentagramit” - 2010
 • “Monografi – rreziku i shkombtarizmit” - 2011
 • “Xhevahir Spahiu, sfidat e poetit” - 2012
 • “Prapaskenat eKonferencës së Londrës” - 2013
 • “Arsimi në Përmet (1912-1944) - 2015
 • “Përmeti midis dy lyftërave botërore” - 2015
 • “Në përballje me krimin” - 2016
 • “Përmeti dhe Lufta e Dytë Botërore”, (3 vëllime)


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ https://shqiptarja.com/lajm/e-trishte-humb-jeten-nga-covid-gazetari-dhe-historiani-i-njohur-shqiptar/
 2. ^ http://www.gazetadita.al/lamtumire-miku-yne-i-shtrenjte-nuri-dragoj/