Jump to content

Nyköping

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nyköping
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej51,628
{{{postal_code_type}}}
0480
Faqja zyrtarehttp://www.nykoping.se/

Nyköping është një qytet në Södermanland dhe qytetin kryesor të Nyköping komunës dhe qytetit të qarkut në krahinë.

Nyköping është vendosur në bregun ku Sörmland lumi Nyköping në Stadsfjärden dhe Balltikut.

Kisha suedeze ka dy kisha në qendër të qytetit, Shën Nikolai Kisha dhe të gjitha Kishës Shenjtorëve. Të dy kanë qenë rreth e rrotull që nga Vitet 1200.

Gjatë Epoka e Gurit kanë qenë partnerët e lartë e vendosur rreth Nykoping në një peizazh ishull. Në Nyköpingsån kanë gjetur eshtrat të cilat kanë qenë të datës për rreth 2000 pes Nyköping është ndoshta një nga qytetet më të vjetra në Suedi. Vendin, në gojën e tre lumenjve - Nyköping, Kilaån dhe Svärtaån - ishte veçanërisht i rëndësishëm në kohën kur distanca të gjata ishte me anije. Më shumë se gjysma e rrugëve ujore Sörmland rezultoi në një qytet të madh.

Gjatë 1100 është ndërtuar dy kala, një në gojë lumit dhe një në perëndim hambar Kung e Madhe e Nyköping. Emri Nyköping përmendur më herët se sa në një monedhë nga 1230, NVCOPIE, pse supozimi se Nyköping tashmë ishte një qytet të një farë rëndësie. Monedhë u gjet në vitin 1961 në një studim arkeologjik në Skänninge manastir gjitha Helgona. Ajo ka qenë e karakterizuar gjatë sundimit të Knut Lange 1229-1234. Monedhë minting u zhvillua në Nyköping qysh në gjysmën e parë të Vitet 1200. Monedha ka dëshmi të Nyköping ndikim në tregti. Asnjë monedhë gjithashtu tregon se Nykoping gjatë 1200 në gjysmën e parë kishte një funksion administrativ. Turistik do të kishte ekzistuar si një pikë tregtare që në fillim të Vitet 1100.

Statutit të vjetër Nyköping e mbijetuar e ka origjinën nga 1444 (sa i përket qasjes në ishujt në arkipelag). Pavërtetuara të dhënat pikë në 1260, si në kohën kur NYO mori statutin e saj të parë qytetin. Kur ishin në qytet një kështjellë mbretërore, mynthus, kishë dhe manastir françeskan (që nga viti 1280). Kjo do të thotë se popullsia e qytetit duke u diferencuar shumë.

Nyköping konsistuar gjatë Mesjetës pothuajse tërësisht e objekteve prej druri. Model rruga ishte e ndryshme: Vattugränd vetëm tani mund të lidhet me rrugët mesjetare. Vendbanimet urbane ishte përqendruar në anën perëndimore të lumit, me begyggelse në zonën përreth Të gjitha të Kishës Shenjtorëve. Pastaj ai u pa më shumë si një fshat jo, si një distrikt.

Nyköping ishte një nga vendet e pakta ku tregtia e importuar është bërë, duke përfshirë Lübeck. Banoret gjermanët përbënin vetëm element i mitur. Kjo është ndoshta shpjegon edhe pse objekteve prej druri për aq kohë erdhi për të dominuar Nyköping. goja e lumit ishte gjatë mesjetës një nga portet kryesore Suedisht Baltike mbi të cilat eksportohen disa nga prodhimet Bergslagens. Për shkak të tokës ekzaltim ka port dhe rrugë e lirë formuar deri gjithnjë e më shumë, dhe pastaj Oxelösund-Flen-Vermland hekurudhor ka përfunduar në vitin 1877 ka Oxelösund marrë kryesisht mbi rolin e portit dhe malmexportort si Nyköping kërkon mendim. Nyköpingshus mbrojtur port dhe qytet.

Bjärköarätten konsiderohet të ketë qenë në përdorim në Nyköping. Në vitet 1300 Ligji i futur në mes të qytetit Magnus Eriksson's.

Nyköping Lumi ishte kufiri midis famulli, qarqet - Jönåker në perëndim dhe në lindje Rono - dhe dy famullitë, Shën Nikolla dhe të Gjithë Shenjtorëve famullitë.

Gjatë 1200-shekulli dhe vitet 1300 erdhi Nyköping për të luajtur një rol të caktuar rikspolitisk. Në mesjetë ka ndodhur disa takime kombëtare dhe ngjarjet e luftës në qytet. fatin Nyköpingshus erdhi në aspektet politike-administrative në një masë të bëhet një qytet. Nuk dihet kur kalaja është ndërtuar në Nykoping, por Duka Magnus Ladulås se ku negociatat do të thotë se Krona suedeze mori kontrollin e Visby. Kalaja ishte gjithashtu një i burgosur Birgersson Valdemar dhe vdiq në vitin 1302 Në 1317 ndodhi e ashtuquajtura Nyköping Banquet ku Erik Dukes dhe Valdemar Magnusson Magnusson u burgos nga vëllai i tij Mbreti Birger dhe më vonë vdiq. Në Albrecht e Mecklenburg kohë kalaja u pushtua nga kalorës Barnekow gjermane Raven van dhe më vonë Bo Jonsson (Shqip). Prania Bo Jonsson e ndihmoi të Nyköping në një nga vendet më të rëndësishme në mbretëri. Në tërësi, kjo ishte e rëndësishme për politikën e brendshme që mbahet në kështjellë dhe Nyköping County, pse sundimtarët e mbretërisë gjithmonë ka pas zotërve feudale në Nyköping burrat i kanë besuar vetëm nga rrethi i tij.

Më Nyköpingshus nënshkruar 20 shtator 1396 pushimi Nyköping e cila është një nga ngjarjet më të rëndësishme historike në mesjetë në Skandinavi dhe ishte një parakusht për formimin e Bashkimit Kalmar vitin e ardhshëm. Në vitet 1400 e hershme, danezët ishin Niklis Jonsson Zi Skåning, Arendt Styke, pronar toke Bjorn Pedersson dhe Albert Styke përmbaruesit në kështjellën deri në rebelim Engelbrecht. 1466 ishte Erik Axelsson Tott zgjedhur regjent në 1516 ajo u sulmuan nga Sten Sture të rinj dhe 24 dhjetor 1521 u mor aty nga Gustav Vasa.

Gjatë kohës Vasa më parë nuk ka pasur ndryshime të mëdha në Nyköping. Gjatë kohës së Gustav Vasa vendosur përmbaruesit në Nyköpingshus. Gustav Vasa kishte për të rinovuar pallatin dhe gjithashtu një stacion detare në Nyköping.

Në 1568 Duke Karl mori përsipër menaxhimin e Dukatit të tij. menaxhimin e tij të Dukatit të ndjekur modelin e mercantilism evropiane. Ai themeloi qytete të reja dhe të avokuar për prosperitetin e tyre. favorizuar Sidomos ishte qyteti i tij qarkut Nyköping. Ai drejtuar ekonominë në kështjellat e tyre dhe pasuri në detaje nga tridhjetë përmbaruesit, i cili kishte për të dhënë llogari për Shtëpinë në Nyköping. Dhoma ishte e ndarë nga Perandoria House mes aritmetik dhe dhomë fikse. Zyrtari më i rëndësishëm gjatë duka u kontabilist Charles ', Nyköping, se 1568-85 ishte Nils Nilsson. Shtëpia u kujdes për financat lokale dhe shërbeu si një para të përgjithshme për të Dukatit. Duke Karl Gustav Vasa model të ndjekur nga ndërhyrja personale në qeverinë lokale.

Duka kishte ngritur disa industri, kryesisht në hekur, por edhe për prodhimin e armëve, bronzi, qelqi dhe rroba. Ai gjithashtu ndërtoi një kantier detar. Storhusfallen zgjeruar, saws, fabrika dhe shpif janë ndërtuar pas lumë.

Në 1573 ka qenë 81 qytetarë në Nykoping, në 1584 168 Të popullsisë së përgjithshme është vlerësuar në midis 1 350 dhe 1 700 vjet 1582 Qyteti ishte i madh në qendër Dukatit dhe administrative. Në kohën e vitit të kaluar Duka Charles në Nyköping deri në 1590, e ndjekur nga Örebro dhe Gripsholm Kalaja.

Charles IX banuar në kështjellën si Duka dhe Christina martuar të Holstein-Gottorp ku 1592 Gjatë 1600 kalaja u konsoliduar më tej. Në jug të gjithë Kishës Shenjtorëve u kopshte të gjerë të kështjellës së. Në 1665 kalaja e djegur, e cila mezi u riparua, por pjesë e mureve u rrënuan dhe përdoret për ndërtimin e Pallatit Mbretëror. Pas vdekjes së Charles IX-së në 1611 trashëgoi Dukatit i biri më i vogël, i mituri Charles Philip. Zonjë e moshuar Queen Christina erdhi në qeverisjen e Dukatit. Pasi djali i tij dhe vdekja e mbretëreshës ishte kthyer në Dukatit dhe kurorë 1625 Nykoping

Disa shtëpi guri ndërtuar në Nykoping gjatë 1600, duke përfshirë Joachim shtëpi Danckwardt (aktual City site Hall). Në Suecia et antiqua hodie qartë të kështjellës, kishat dhe dominimin e disa shtëpive gur 'e madhe në horizont. Shtëpi prej druri goditur nga zjarri në vitin 1632, dhe 1 korrik 1665, gjatë atij viti shkatërruar kishat dy të qytetit, dhe të gjitha urat. Vasa gjithë madhështi shkatërruar pastaj në eldkatastrof Södermanland më të madh.

Planin e vjetër e qytetit ishte shumë i parregullt me ​​rrugët dredha-dredha dhe shesheve të parregullta. Në sistemin e rrugëve të përfshira më parë tre sheshe. Plani i qytetit i 1665 është shumë e rregullt, monotoni e tij të thyera nga Nyköping dredha-dredha dhe në disa vende të terrenin kodrinor. Plani është karakterizuar nga një orientim lindje-perëndim nga Main Street cilat ndërprerjet përmes qytetit me sheshin kryesor si pikë.

Një regjistër i tokës është nga 1674 (origjinale mbahen në Studimin e Tokës Kombëtare në Gävle), nuk është një listë e banorëve të qytetit.

Harta më e vjetër e Nykoping është nga 1665

Gjatë 1600-1700-katërtat e pozitës së qytetit ishte se qyteti detar ka humbur, ndërsa artizanale ishte që të luajë një rol më të madh.

Nyköping ishte shkatërruar nga zjarret e mëdha në 1390, 1665, 1719 dhe 1825. Pas sulmit të një flotë kuzhinë anijeje ruse Kor 24, 1719 djegur gati të gjitha qytetet të gjithë poshtë. E vetmja gjë që ka mbetur në qarkun perëndimor ishte kambanare të Borgarberget, Shën mulli Anna, Royal Kulla në Nyköpingshus dhe një oborr të vogël. Në lindje të Nyköpingsån shkatërruar çdo gjë përveç All kishës Shenjtërit dhe një ferma pak në afërsi të saj, dhe kopshti i madh kështjellë.

Rindërtimit është bërë me ndihmën e qeverisë, 1665-vjeçar të zhvillimit nuk ishte i rëndësishëm. shtëpi Stone ishin ndërtuar, e cila fermë Westlingska në policinë e qarkut, në sheshin kryesor në Berlinin lindor, shtëpi qoshe borgjeze 12 në pjesën perëndimore sheshin e Madhe, oborr Hellmanska, Rostadiusgården, Sörmland Bank 1 dhe Gripen 1, cep të rrugës perëndimore të lartë dhe Kopshti Street dhe pronës Gripen 20 ende në këmbë. Pjesa më e madhe e qytetit ishte ndërtuar, megjithatë, në dru. Pasi zjarri ishte edhe një leje të qarkut në mbeturinat e vjetra të mureve të kalasë - Rezidenca e Vjetër. Ajo u bë e qartë në 1726, por përdoret vetëm si një vendbanim deri në 1760 Një nga shtëpitë që janë ndërtuar janë përdorur, megjithatë, nga guvernatori deri në vitet 1800.

Nyköping zhvillimit gjatë 1700 është karakterizuar nga një bum industriale, ndërsa tregtia po ecte gaforre. Letër,, klädesmanufaktur materiale dhe, silkesmanufaktur duhanit dhe mullinj vdes dhe fabrikat janë themeluar. Krahut të punës përbëhej nga gjermanët emigrantëve. Në industrinë e prodhimit të 1760 në mes të shekullit të përjetuar një rënie të mprehtë. Në grupin dominant në mesin e Nyköping klasat e mesme përbëhej nga artizanët, veçanërisht gjatë periudhave të ndërtimit pas fatkeqësive ruse. Në 1749 qyteti kishte 2200 banorë.

Gjatë 1800 dekadat e para të industrisë lulëzoi përsëri. Në 1830 ishte Nyköping një nga qytetet e pakta në Suedi, ku punëtorët e fabrika e tejkaluar numrin e qytetarëve. Tekstil dhe letër të prodhimit dhe mullinj hekuri bar ishin udhëheqës. Në 1831 themeloi një ofiçinë ngjitur me mulli. Nyköping bujqësore dhe Faktoribolag zhvilluar në një industri e madhe. Në 1860, popullsia banojnë në 4.784 njerëz. Por në 1866 mulli mbyllur, pasi që popullsia gjithashtu nuk pranoi. Operacionet në mulli dhe rritje të përkohshme popullsisë nuk ndikojnë në zgjidhjen në mënyrë të konsiderueshme, si ndërtimet e reja. Në 1880, duke filluar Nyköping zgjerohet sërish. Wedholms AB u themelua në vitin 1879 me prodhimin e qumështit kana. Në 1910 qyteti kishte 9810 banorë. Kjo çoi në nevojave të banimit, në pjesën veriperëndimore të Nyköping filloi të ndërtimit. Në fillim të 1910 u ndërtua Hekuri stacionin hekurudhor në Nyköping Norrköping, tani pjesë e linjës jugore kryesore. Në fillim të viteve 1900 e ndërtuar parë në terren në shtëpi.

Industrializimit dhe zgjerimin e portit gjatë fund të 1800s erdhi Nyköping të zgjeruar, por jo deri në 1950, ndërtesat që tejkalojnë kuadrin e planit të qytetit 1665 formuar. Zona të mëdha të banimit janë shtuar në skajet e jashtme të qytetit. [6]

Në 1920 ka jetuar 53,7 për qind e popullsisë Nyköping të aktivitetit industrial, 20,8 për qind e tregtisë dhe transportit, 7.9 për qind të shërbimeve publike dhe profesioneve profesionale, 5.4 përqind e punësimit në familje, 3,5 për qind e bujqësore dhe të industrive ndihmëse. Në Nyköping u gjetën punëtori NK-së (1904), AB Forsgren ullspinneri (1886), pambuku AB periudhë mulli (1872), AB drita skandinave llambë-(1898). Në 1937 erdhi Aktiebolaget Fabrika Nyköping Automobile. Wedholms u zhvendos në vitin 1948 nga Kungsgatan për objektet ekzistuese të tyre industrial në veri Blommenhovsvägen i hekurudhës.

Nyköping City Hall është i vendosur në sheshin kryesor në mes të qytetit Qendra e Perëndimit dhe është ndërtuar në vitin 1962-1969. Objekti është i dizajnuar nga Jean-Jacques Baruël dhe Paul Niepoort.

Në vitin 2010 është kryer gërmimet arkeologjike në lagje Åkroken për arsye se komuna është duke planifikuar për vendbanime të reja në këtë zonë. Studimet e mëparshme kanë treguar se faqe përmban të gjerë mbetet nga qyteti mesjetar. Puna në terren u zhvillua prej 15 deri më 31 tetor 2010. Përpunimin dhe analizën e materialit do të zgjasë deri në vitin 2013. Hetimet janë përqendruar në periudhën nga zjarri i madh i 1665 dhe prapa në kohë.

Shiko edhe këtë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]