Jump to content

OBN

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
OBN
ShtetiBosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
Zona e transmetimitNdërkombëtarisht përmes satelitit
RrjetiBroadcast Television Network
SelitëSarajeva
Pronësia
PronariIvan Ćaleta
Historia
Nisur23 korrik 1996
Lidhjet
Faqja zyrtarehttp://www.obn.ba/

OBN (shkurtesë e Open Broadcast Network) është një kanal televiziv lokal në Bosnje dhe Hercegovinë. Televizioni e ka selinë në Sarajevë, në lagjen Pofalići.

Televizioni u themelua në vitin 1996 me iniciativën e Zyrës së Përfaqësuesit të Lartë dhe Bashkimit Evropian, pas përfundimit të Luftës Civile, për të ofruar një alternativë ndaj kanaleve ekzistuese me mendje nacionaliste. Ai u orientua drejt lajmeve të përgjithshme, dhe pronarët ndërkombëtarë investuan përafërsisht 18 milionë euro në zhvillimin e tij si televizion i paanshëm.

OBN-ja u privatizua në vitin 2000 kur u ble nga ndërmarrësi kroat Ivan Ćaleta, pronari i dikurshëm i Nova TV-së. Më vonë, AMC Networks International e bleu një aksion 85% të kanalit televiziv.[1] Ćaleta e bleu sërish atë aksion më nëntor 2019, duke e bërë atë pronarin e vetëm të televizionit.[2]

Serialet që prej tetor 2019

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Emri origjinal Përkthimi boshnjak Vendi i prodhimit
Elif Elif Turqi
Yaralı Kuşlar Ranjene ptice
Cennet'in Gözyaşları Dženet
Dila Hanım Dila
Öyle Bir Geçer Zaman Ki Ali
Kuzey Güney Dolina suza
Kınalı Kar Nazar
Bütün Çocuklarım Sva moja djeca
Nemoj da zvocaš Nemoj da zvocaš Serbia
Shakti - Astitva Ke Ehsaas Ki Sestre India

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Kupovina OBN-a je početak osvajanja bh. tržišta". www.klix.ba (në kroatisht). Marrë më 27 nëntor 2023.
  2. ^ "Ivan Ćaleta preuzima OBN televiziju". www.oslobodjenje.ba (në boshnjakisht). Oslobođenje. Marrë më 25 prill 2020.