Jump to content

Obusi M102

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Obusi M102 që i përket Battery A, 1-206th FA, tërhiqet në veri nga Camp New York, Kuvajt.

M102 është një obus 105mm i lehtë, i tërheqshëm, i përdorur nga Ushtria e Shteteve të BashkuaraLuftën e Vietnamit, Luftën e Parë të Gjirit dhe Luftën e Irakut.

Vështrim i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Howitzeri M102 105mm përdoret në operacionet e lëvizshme ajrore (helikopter), aeroplanët e sulmit dhe operacionet e këmbësorisë së lehtë. Karroca e armës është alumini me saldim të lehtë, i montuar në një mekanizëm të ndryshueshëm të tërheqjes. Arma ngarkohet dhe pozicionohet me dorë dhe mund të tërhiqet nga një kamion 2-tonësh ose mjet me rrota me shumë qëllime të lëvizshmërisë së lartë (HMMWV), mund të transportohet me helikopterë UH-60 Black Hawk ose mund të hidhet me parashutë me njësi ajrore. Kur vendoset, vëllimi i lartë i zjarrit të obusit kompenson në masë të madhe peshën më të ulët shpërthyese të predhës në krahasim me obusët 155mm dhe 203mm të ushtrisë. Që nga viti 1964, Ushtria bleu 1150 obusa të tërhequr M102. Arma është duke u zëvendësuar nga obusi 105mm i serisë M119.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Global Security. Org, M102 105 mm Lightweight Towed Howitzer