Jump to content

Obusi vetëlëvizës CEZAR

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Artileritë francezë qëllojnë në Luginën e Lumit Eufrat të Mesëm (Siri) nga brenda Irakut (dhjetor 2018).

Camion Équipé d'un Système d'Artillerie (shqip: "Kamion i pajisur me një sistem artilerie") ose CAESAR[1] është një obus vetëlëvizës francez 155 mm, me kalibër 52, që mund të lëshojë predha të kalibrit 39/52 të standardit të NATO-s. Është instaluar në një shasi kamioni 6x6 ose 8x8. I pajisur me një rrjet armësh autonome që përfshin një sistem navigimi inercial dhe një kompjuter balistik, CAESAR mund të godasë me saktësi objektivat më shumë se 40 kilometra larg duke përdorur municion "Extended Range, Full Bore" (ERFB) me bazë bleed[2] ose objektiva mbi 55 kilometra larg duke përdorur asistim-raketor ose municion inteligjent.

CAESAR u zhvillua nga kontraktori francez i mbrojtjes GIAT Industries (tani Nexter Systems) dhe është eksportuar në vende të ndryshme. Njësitë e prodhuara për ushtrinë franceze përdorin një shasi 6x6 Renault Sherpa 5,[3] ndërsa disa klientë eksportues kanë zgjedhur sisteme të integruara në shasinë 6x6 Unimog U2450L ose 8x8 Tatra 817.

Në shkurt 2022, qeveria franceze i dha Nexter një kontratë për zhvillimin e një sistemi CAESAR të gjeneratës së re. Të tregtuar nga kompania si CAESAR Mark II (i referuar zakonisht si CAESAR NG në Francë), 109 sisteme do t'i dorëzohen ushtrisë franceze midis 2026 dhe 2030.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Caesar self propelled gun". www.defense-update.com. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2007. Marrë më 13 shkurt 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "155 mm HE ER FB-BB (OFd M3-DV)". MSM GROUP. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2022. Marrë më 29 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Renault Sherpa chassis chosen for CAESAR". ResearchGate. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)