Oficeri (forcat e armatosura)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një oficer (majtas) dhe një nën-oficer i Ushtrisë Britanike përgatiten për një mision në Afganistan.

OficerI është një person që mban një pozicion autoriteti si pjesëtar i një force të armatosur ose shërbimi me uniformë.

Në përgjithësi, termi oficer do të thotë: një oficer, një nën-oficer ose një oficer urdhër-arresti. Megjithatë, në mungesë të kualifikimit kontekstual, termi zakonisht i referohet vetëm oficerëve të autorizuar të një force, anëtarët më të lartë që e marrin autoritetin e tyre nga një komision nga kreu i shtetit.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]