Oksana Zabuzhko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Oksana Stefanivna Zabuzhko (e lindur më 19 shtator 1960) është një poete, shkrimtare dhe eseiste bashkëkohore Ukrainase.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur në Lutsk, Ukraine, Zabuzhko studioi filozofi në Universitetin e Kievit, ku ajo gjithashtu mori doktoraturën e saj në estetikë në vitin 1987. Në vitin 1992 ajo dha mësim në Penn State University si një shkrimtar vizituese. Zabuzhko fitoi një bursë në Fulbright në vitin 1994 dhe mësoi literaturë ukrainas në Harvard dhe Universiteti i Pittsburgh. Aktualisht Zabuzhko punon në Hryhorii Skovoroda Institutit të Filozofisë të Akademia Kombëtare e Shkencave të Ukrainës.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Punime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zabuzhko është e njohur edhe për veprat e saj letrare dhe kritike. Romani i saj më i shituri 'Field Work in Ukrainian Sex është përkthyer në tetë gjuhë. Në shkrimin e saj Zabuzhko tërheq shumë vëmendje për pyetjet e vetëidentifikimit të Ukrainës , çështjet post-koloniale dhe feminizmi. Libri i saj Lëre popullin tim fitoi për revistën Korrespondent çmimin libër dokumentari më të mirë Ukrainas në qershor 2006[1] "Muzeu i të fshehtave të braktisur" - Libri më i mirë Ukrainas 2010.[2]

Bibliografi e zgjedhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poezi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • May Frost (1985) Травневий іній
 • The Conductor of the Last Candle (1990) Диригент останньої свічки
 • Hitchhiking (1994) Автостоп
 • Second Attempt (2005) Друга спроба

Prozë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Field Research in Ukrainian Sex (1996) Польові дослідження з українського сексу
 • Sister, Sister (2003) Сестро, сестро
 • The Museum of Abandoned Secrets (2009) Музей покинутих секретів

Letërsi jo-artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Notre Dame d'Ukraine: Ukrayinka in the Conflict of Mythologies (2007) Notre Dame d’Ukraine: Українка в конфлікті міфологій
 • Let my People Go: 15 Texts About Ukrainian Revolution (2005) Let my people go. 15 текстів про українську революцію
 • The Fortinbras Chronicles (1999) Хроніки від Фортінбраса
 • Philosophy of the Ukrainian Idea and the European Context: Franko Period (1992) Філософія української ідеї та європейський контекст: Франківський період
 • Ukrainian Palimpsest. Conversations of Oksana Zabuzhko and Iza Chruslinska. ""Ukraiński palimpsest". Rozmowy Oksany Zabużko z Izą Chruślińską" 2013.

Tekstet e Zabuzhko të përkthyera në Anglisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • O. Zabuzhko Girls, përkthyera nga Askold Melnyczuk.
 • O. Zabuzhko I, Milena in: The Third Shore: Women's Fiction from East Central Europe (Writings from an Unbound Europe) (Paperback) by Agata Schwartz, Luise von Flotow. Gjithashtu me titullin: Two Lands, New Visions: Stories from Canada and Ukraine by Janice Kulyk Keefer (Editor), Solomea Pavlychko (Editor).
 • O. Zabuzhko Field Work In Ukrainian Sex, translated by Halyna Hryn. Las Vegas: AmazonCrossing, 2011
 • A Kingdom of Fallen Statues. Poems and Essays by Oksana Zabuzhko Transl. by Marco Carynnyk, Askold Melnyczuk, Michael M.Naydan, Wanda Phipps, Lisa Sapinkopf, Douglas Burnet Smith, and Virlana Tkacz. Toronto: Wellspring Ltd., 1996
 • O. Zabuzhko The Museum of Abandoned Secrets, translated by Nina Shevchuk-Murray. Las Vegas: AmazonCrossing 2012

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]