Omiros

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Omiros, (sq.: PENGU), është film greko-shqiptar i shfaqur më 8 korrik të vitit 2005, me regji nga Constantine Giannaris. Filmi bazohet mbi ngjarjen e vëretë të një djali shqiptar i cili rrëmben një autobuz të tërë pasagjerësh, dhe mban peng 7 prej tyre, duke kërkuar gjysëm milion euro. Por nëna e tij, e luajtur nga Rajmonda Bulku, shkon në vendngjarje, dhe i lutet të birit t'i lëshoj pëngjit dhe të dorëzohet.

Aktorët dhe rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Stathis Papadopoulos ... Senia
 • Theodora Tzimou ... Iliana (si Theodóra Tzémou)
 • Rajmonda Bulku
 • Ndriçim Xhepa
 • Yannis Stankoglou ... Grigoris
 • Minas Hatzisavvas ... Polizist
 • Arto Apartian ... Busfahrer
 • Marilou Kapa-Valeonti
 • Konstantina Angelopulou
 • Antonis Ntourakis
 • Manolis Afoliano