OpenAI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
OpenAI
Llojiorganizatë jofitimprurëse
Themeluar në11 dhjetor, 2015; 3 vite më parë
Themeluesi
Zyrat qendrore,
SHBA
Njerëzit kyç
Numri i punëtorëve
375 (2023) Edit this on Wikidata
Faqja e internetitwww.openai.com

OpenAI është një organizatë kërkimore jofitimprurëse rreth inteligjencës artificiale që synon të promovojë dhe zhvillojë inteligencë artificiale miqësore në një mënyrë të tillë që të jetë e dobishme për njerëzimin në tërësi. Themeluar në fund të vitit 2015, organizata e bazuar në San Francisko synon të "bashkëveprojë lirisht" me institucione dhe kërkues të tjerë duke i lënë patentat dhe kërkimet të hapura për publikun.[1] Themeluesit (veçanërisht Elon Musk dhe Sam Altman) motivohen pjesërisht nga rreziku ekzistencial prej inteligjencës artificiale.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Introducing OpenAI". OpenAI Blog. 12 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2019. Marrë më 6 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lewontin, Max (14 dhjetor 2015). "Open AI: Effort to democratize artificial intelligence research?". The Christian Science Monitor. Marrë më 19 dhjetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)