Mira Murati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mira Murati
U lind në1988
Vlorë, Shqipëria
ShkollimiPearson College UWC, dhe Thayer School of Engineering at Dartmouth College
ProfesioniCTO
PunonjësOpenAI
Njohur përChatGPT,Chatbot

Mira Murati është shefja e teknologjisë në OpenAI, kompania e cila mbikëqyr chatbotin e inteligjencës artificiale ChatGPT. Ajo përkrah rregullimin e inteligjencës artificiale.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Murati lindi në vitin 1986 [1] në Shqipëri. Ajo vazhdoi studimet për informatikë në Universitetin e Tiranës, ku u diplomua me rezultate të shkëlqyera. Pas përfundimit të studimeve universitare, ajo u zhvendos në Shtetet e Bashkuara për të ndjekur një diplomë Master në Shkenca Kompjuterike në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts (MIT)[2] . Ajo u transferua në Victoria, British Columbia në moshën 16-vjeçare për të ndjekur Pearson United World College. [3]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo mori një diplomë bachelor të inxhinierisë në inxhinieri mekanike nga Shkolla e Inxhinierisë Thayer në Kolegjin Dartmouth, [1] në 2012.[4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Murati ishte praktikant në Goldman Sachs në vitin 2011, më pas u punësua në Zodiac Aerospace nga 2012 deri në 2013, kaloi tre vjet në Tesla, përpara se t'i bashkohej Leap Motion dhe më pas iu bashkua OpenAI 2018, duke u bërë më vonë zyrtari kryesor i teknologjisë, duke mbikëqyrur ChatGPT. [1] [5] Ajo është një avokate për rregullimin e inteligjencës artificiale. [1] [6] Më 17 Nëntor 2023 Mira Murati u caktua si CEO e përkohshme e OpenAI pas largimit të menjëhershëm të Sam Altman. Dy ditë më vonë ajo u zëvendësua nga Emmet Shear.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Mira Murati, CTO of ChatGPT company OpenAI has a 'warning'". The Times of India (në anglisht). 2023-02-10. ISSN 0971-8257. Marrë më 2023-03-07. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
  2. ^ Woman, Global (2023-03-10). "Mira Murati: The Albanian Woman Who Developed ChatGPT". Global Woman Magazine (në anglisht). Marrë më 2023-03-14.
  3. ^ How OpenAI CTO Mira Murati became one of Tech's most influential innovators, Fast Company, March 1, 2023, Ainsley Harris
  4. ^ "ChatGPT Gets Dartmouth Talking | Dartmouth". Dartmouth College (në anglisht). Marrë më 2023-03-07.
  5. ^ SIMONS, J. Keeping Ai in Check.
  6. ^ "The Creator of ChatGPT Thinks AI Should Be Regulated". Time (në anglisht). 2023-02-05. Marrë më 2023-03-07.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]