Jump to content

Operacioni Bagration

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e operacionit Bagration.

Operacioni Bagration (rusisht: Operatsiya Bagration) ishte emri i koduar për operacionin sulmues strategjik të Bjellorusisë Sovjetike të vitit 1944 (rusisht: Belorusskaya nastupatelnaya Operatsiya Bagration), një fushatë ushtarake e zhvilluar midis 22 qershorit dhe 19 gushtit 1944 në Frontin e Dytë Botërore të Bjellorusisë Sovjetike. pak më shumë se 2 javë pas fillimit të Operacionit Overlord në perëndim, duke bërë që gjermanët të duhet të luftojnë në 2 fronte të mëdha në të njëjtën kohë. Bashkimi Sovjetik shkatërroi 28 nga 34 divizione të Qendrës së Grupit të Ushtrisë dhe shkatërroi plotësisht vijën e frontit gjerman. Ishte disfata më e madhe në historinë ushtarake gjermane, me rreth 450,000 viktima gjermane, ndërsa 300,000 ushtarë të tjerë gjermanë u prenë në Xhepi Courland.

Më 22 qershor 1944, Ushtria e Kuqe sulmoi Qendrën e Grupit të Ushtrisë në Bjellorusi, me objektivin për të rrethuar dhe shkatërruar ushtritë e saj kryesore përbërëse. Deri më 28 qershor, Ushtria e 4-të Gjermane u shkatërrua, së bashku me shumicën e ushtrive të Panzerit të Tretë dhe të Nëntë. Ushtria e Kuqe shfrytëzoi kolapsin e vijës së frontit gjerman për të rrethuar formacionet gjermane në afërsi të Minskut në ofensivën e Minskut dhe për t'i shkatërruar ato, me Minskun të çliruar më 4 korrik. Me përfundimin e rezistencës efektive gjermane në Bjellorusi, ofensiva sovjetike vazhdoi në Lituani, Poloni dhe Rumani gjatë korrikut dhe gushtit.

Ushtria e Kuqe përdori me sukses strategjitë e betejës së thellë sovjetike dhe maskirovka (mashtrimit) për herë të parë në masë të plotë, megjithëse me humbje të rënda të vazhdueshme. Operacioni Bagration devijoi rezervat e lëvizshme gjermane në sektorët qendrorë, duke i larguar ato nga zonat Lublin-Brest dhe Lvov-Sandomierz, duke u mundësuar sovjetikëve të ndërmerrnin ofensivën Lvov-Sandomierz dhe ofensivën Lublin-Brest. Kjo i lejoi Ushtrisë së Kuqe të arrinte në lumin Vistula dhe në Varshavë, e cila nga ana e saj i vendosi forcat sovjetike brenda distancës goditëse të Berlinit, në përputhje me konceptin e operacioneve të thella sovjetike - duke goditur thellësitë strategjike të armikut.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]