Jump to content

Operacioni i fshehtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një operacion i fshehtë ose operacion i fshehtë është një operacion ushtarak ose policor që përfshin një agjent të fshehtë ose trupa që veprojnë nën një mbulesë të supozuar për të fshehur identitetin e palës përgjegjëse.[1] Disa nga operacionet e fshehta janë gjithashtu operacione klandestine, të cilat kryhen në fshehtësi dhe synohen të mbeten sekrete, megjithëse shumë nuk janë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Carson, Austin (2018). Secret Wars: Covert Conflict in International Politics. Princeton University Press. fq. 5–6. doi:10.2307/j.ctv346p45. JSTOR j.ctv346p45. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)