Oqeanografia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Thermohaline circulation.png

Oqeanografia (Oqean dhe greq. Γράφειν - përshkrim) është shkenca mbi oqeanet, lëmi e gjeografisë që merret me studimin e oqeaneve.

Historia e Oqeanografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Disiplina të përafërta[redakto | redakto tekstin burimor]