Jump to content

Kulla e Sahatit në Mekë

Coordinates: 21°25′08″N 39°49′35″E / 21.41889°N 39.82639°E / 21.41889; 39.82639
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ora në Mekë)
Kulla e Sahatit në Mekë
Arabisht
Kullat Abraj Al Bait
Informacion i përgjithshëm
TipiHotel
Vendbanim
VendndodhjaMekë, Arabia Saudite
Koordinatat21°25′08″N 39°49′35″E / 21.41889°N 39.82639°E / 21.41889; 39.82639
Ndërtimi filloi2004
Përfundimi2012
Hapja2012
Kosto15 miliardë dollar amerikane[1]
Height
Architectural601 m[2]
Tip601 m[2]
Antenna spire601 m
Roof530 m
Top floor494 m[3]
Observatory484.4 m
Technical details
Floor count120[4] (Kulla e Orës)
Lifts/elevators96 (Kulla e Orës)
Projektimi dhe ndërtimi
ArkitektArkitektët e SL Rasch GmbH dhe Dar Al-Handasah
Main contractorSaudi Binladin Group

Ora në Mekë ose Ebraxh el-Bejt (arabisht: أبراج البيت‎, "Kullat e Shtëpisë") është një kompleks në pronësi të qeverisë me shtatë hotele rrokaqiej në Mekë, Arabinë Saudite. Këto kulla janë një pjesë e Projektit të Ndarimit të Mbretit Abdulaziz që synon të modernizojë qytetin në ushqimin e pelegrinëve të tij. Kulla qendrore e hotelit, Kulla Mbretërore e Orës së Mekës, ka faqen e orës më të madhe në botë dhe është ndërtesa e tretë më e lartë dhe struktura e pestë më e lartë në botë. Kulla e orës përmban Muzeun e Kullës së Orës që zë katër katet e sipërme të kullës.[5] Ora do ta ketë mbishkrimin "Në emër të Allahut" mundë te shikohet nga 30 km larg.

Kompleksi i ndërtesës është metra larg nga xhamia më e madhe në botë dhe vendi më i shenjtë i Islamit, Xhamia e Madhe e Mekës. Zhvilluesi dhe kontraktori i kompleksit është Saudi Binladin Group, kompania më e madhe e ndërtimit e Mbretërisë. Është ndërtesa e dytë më e shtrenjtë në botë, ku kostoja e ndërtimit arrin në 15 miliardë dollarë, e para ishte Xhamia e Madhe e Mekës.[6]

Vendi i kompleksit ndodhet në jug nga hyrja kryesore (Porta e Mbretit Abdul-Aziz) deri në Xhaminën e Shenjtë, e cila strehon Qabenë. Për të akomoduar adhuruesit që vizitojnë Qabenë, Kullat e Abraxh El Bejt ka dy salla të mëdha lutjesh (një për burra, një për gra) të afta për të mbajtur më shumë se 10,000 njerëz. Kulla më e lartë në kompleks gjithashtu përmban një hotel me pesë yje, i operuar nga Fairmont Hotels and Resorts, për të ndihmuar në strehimin e miliona pelegrinëve që udhëtojnë në Mekë çdo vit për të marrë pjesë në Haxh.

Për më tepër, Kulla e Alaj Al-Bait ka një qendër tregtare pesë-katëshe (qendra tregtare Abraj Al Bait) dhe një garazh parkimi të aftë për të mbajtur mbi një mijë automjete.

Ndërtesa ishte planifikuar të ishte e gjatë 734 m më 2006. Në vitin 2009, u botua se lartësia përfundimtare do të ishte 601 m. Kompleksi u ndërtua nga Saudi Binladin Group, kompania më e madhe e ndërtimit e Arabisë Saudite. Ndërtesa më e lartë në kompleks (nga një lartësi prej 450 m deri në majë) u projektua nga arkitekti gjerman Mahmoud Bodo Rasch dhe firma e tij SL Rasch GmbH. Fasada është ndërtuar nga Premiere Composite Technologies, ora nga prodhuesi gjerman i orës së kullës PERROT GmbH & Co. KG Turmuhren und Läuteanlagen. Sipas Ministrisë Saudite të Ndihmave Fetare, projekti kushtoi 15 miliardë dollarë.[7]

  1. ^ - Abraj Al Bait Arkivuar 11 korrik 2016 tek Wayback Machine
  2. ^ a b "Makkah Royal Clock Tower - The Skyscraper Center". skyscrapercenter.com (në anglisht).
  3. ^ "Makkah Clock Royal Tower, A Fairmont Hotel - The Skyscraper Center". Council on Tall Buildings and Urban Habitat (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2014.
  4. ^ "Makkah Royal Clock Tower - The Skyscraper Center" (në anglisht).
  5. ^ "Clock tower museum in Makkah thrown open to visitors". Saudigazette (në anglisht). 11 maj 2019. Marrë më 16 shtator 2019.
  6. ^ "Revealed: The world's 20 most expensive buildings". Daily Telegraph (në anglisht). 27 korrik 2016. Marrë më 2 janar 2017.
  7. ^ Abdullah Al-Shiri: "9 modern architectural wonders of the Mideast" CNN, 22 janar 2013