Ornella Muti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ornella Muti
Ornella Muti në vitin 2000
U lind në9 Mars 1955 (62 vjeç)
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti1970–present
Bashkëshorti/ja
Alessio Orano
(m. 1975; div. 1981)

Federico Facchinetti
(m. 1988; div. 1996)
2 children

Ornella Muti (lindur më 9 Mars të vitit 1955) është një aktore Italiane.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka lindur në Romë si Francesca Romana Rivelli, vajza e një babai gazetar Napoletan dhe Ilse Renate Krause, një skulptore gjermane baltike nga Estonia. Gjyshërit e saj të nënës emigruan nga Leningrad (tani Shën Petersburg, Rusi) në Estoni.[1] Ajo ka një motër më të madhe, Claudia (e lindur në vitin 1950).

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muti modeloi si adoleshente dhe bëri debutimin e saj të parë të filmit në vitin 1970 në La moglie piu` bella (gjithashtu e njohur si The Most Beautiful Wife ). Ajo ka punuar kryesisht në filma italian, por ajo e bëri debutimin e saj në filmin anglez si Princesha Aura në Flash Gordon në vitin 1980. Filmat amerikanë në të cilat ajo u shfaq, përfshijnë Love and Money (1982), Casanova (1987), Wait Until Spring, Bandini (1990), Oscar (1991), Once Upon a Crime (1992), Somewhere in the City (1998) dhe To Rome with Love (2012).

Ajo është më së shumti e njohur nga francezët për shfaqjen në një televizion tregtar të makaronave Giovanni Panzani. Ajo u votua "Gruaja më e bukur në botë" në vitin 1994 nga një sondazh botëror i lexuesve të revistës Class.

Në vitin 2008, Muti prezantoi linjën e saj të bizhuterisë.[2] Ajo hapi dyqanet e reja në Paris, Milano, Romë, Riga, Moskë dhe Almaty. Thuhet se ajo siguroi gjinjtë e saj për $350,000.[3]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muti ka qenë e martuar dy herë, së pari me Alessio Orano (një aktor tjetër në filmin Gruaja më e bukur), nga viti 1975 deri në vitin 1981. Ajo u martua së dyti, me Federico Fachinetti, nga viti 1988 deri në vitin 1996. Muti ka tre fëmijë: Naike Rivelli (i lindur në vitin 1974), model mode, këngëtar dhe aktor (babai i të cilit është prodhuesi spanjoll i filmit José Luis Bermúdez de Castro Acaso); një djalë, Andrea, dhe një vajzë e dytë, Carolina, të dy nga martesa e saj me Fachinetti. Në shtator të vitit 2016, ajo njoftoi synimin për të patur gjithashtu një shtetësi ruse kur vizitoi ishullin Sakhalin, Muti zotëron një qëndrim të përhershëm në Rusi dhe aplikoi për shtetësi në po të njëjtin vit.[4]

Filmografia e përzgjedhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • La moglie più bella (The Most Beautiful Wife, 1970)
 • Il Sole nella pelle (1971, also known as Summer Affair, Sun on the Skin)
 • Oasis of Fear|Un posto ideale per uccidere (Oasis of Fear, 1971)
 • The House of the Doves (1972)
 • The Nun and the Devil|Le Monache di Sant'Arcangelo (1973, gjithashtu e njohur si Sisters of Satan, The Nuns of Saint Archangel, The Nun and the Devil)
 • Italian Graffiti (1973)
 • Romanzo popolare (1974, gjithashtu e njohur si Come Home and Meet My Wife)
 • The Sensual Man (1974)
 • Appassionata (1974, gjithashtu e njohur si Passionate)
 • Pure as a Lily (1976)
 • La Dernière femme (1976, gjithashtu e njohur si The Last Woman, L'Ultima donna)
 • La stanza del vescovo, (1977, gjithashtu e njohur si The Bishop’s Room)
 • Mort d'un pourri (1977, gjithashtu e njohur sis Death of a Corrupt Man, The Twisted Detective)
 • I nuovi mostri (1977)
 • Ritratto di borghesia in nero (1978, gjithashtu e njohur si Nest of Vipers, Portrait of a Bourgeois in Black)
 • Eutanasia di un amore (1978)
 • Primo amore (1978)
 • Neapolitan Mystery (1979)
 • La vita è bella (Life is Beautiful, 1979)
 • Flash Gordon (1980)
 • Il Bisbetico Domato (1980)
 • Storie di ordinaria follia (Tales of Ordinary Madness, 1981)
 • Nessuno è perfetto (1981)
 • Innamorato pazzo (Madly in Love, 1981)
 • Love and Money (1982)
 • La ragazza di Trieste (The Girl from Trieste, 1982)
 • Bonnie e Clyde all'italiana (Bonnie and Clyde Italian Style, 1983)
 • Un povero ricco (Rich and Poor, 1983)
 • Un amour de Swann (1984, also known as Eine Liebe von Swann, Swann in Love)
 • Il futuro è donna (The Future Is Woman, 1984)
 • All the Fault of Paradise (Tutta colpa del paradiso) (1985)
 • Stregati (1986)
 • Grandi magazzini (1986)
 • Io e mia sorella (Me and My Sister, 1987)
 • Casanova (1987)
 • Cronaca di una morte annunciata (Chronicle of a Death Foretold, 1987)
 • Il frullo del passero (The Sparrow's Fluttering, 1988)
 • O Re (The King of Naples) (1989)
 • Codice privato (1989)
 • Wait Until Spring, Bandini (1989)
 • Il Viaggio di Capitan Fracassa (1990, Titulli Anglisht: Captain Fracassa's Journey, The Voyage of Captain Fracassa)
 • Stasera a casa di Alice (1990)
 • A Season of Giants (1990)
 • Oscar (1991)
 • Count Max (1991)
 • La domenica specialmente (Especially on Sunday, 1991)
 • Once Upon a Crime (1992)
 • El Amante Bilingüe (The Bilingual Lover, 1993)
 • Compromesso d'amore (1995, Spanish title: Tatiana, la muñeca rusa, US title: Love Deal)
 • Mi fai un favore (1996, US title: Stella's Favor)
 • Pour rire! (1996)
 • Widows - Erst die Ehe, dann das Vergnügen (1998)
 • Somewhere in the City (1998)
 • The Count of Monte Cristo (1998, miniseries)
 • Esther (1999 film)
 • The Unscarred (1999), luajti bashkë me të bijën, Naike Rivelli
 • Panni sporchi (Dirty Linen, 1999)
 • Tierra del fuego (2000)
 • Jet Set (2000)
 • Domani (2001, Titulli Anglisht: Tomorrow)
 • Il figlio prediletto (2001 Brazil, Titulli Portugalisht: Um Crime Nobre)
 • Hotel (2001)
 • Last Run (2002)
 • Cavale (2002, gjithashtu i njohur si Trilogy: One, On the Run)
 • Un couple épatant (2002, gjithashtu i njohur si Trilogy: Two, An Amazing Couple)
 • Après la vie (2002, gjithashtu i njohur si Trilogy: Three, After the Life)
 • The Heart Is Deceitful Above All Things (2004)
 • La bambina dalle mani sporche (2005)
 • Les Bronzés 3: Amis pour la vie (2006)
 • Civico zero (2007)
 • Doc West (2009)
 • To Rome with Love (2012)
 • Checkmate (short film) (2016)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Stampa:Ru icon Interview with Ornella Muti (Интервью с Орнеллой Мути)
 2. ^ ORNELLA MUTI & FABRICE KERHERVÉ look forward to meeting you at RIGA on the 19th-20th-21th [sic] JULY 2008
 3. ^ "Top 23 Insured Celebrity Bodyparts". gawno.com. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2017. Marrë më 9 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2017. Marrë më 9 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)