Orsa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Orsa
Qytet
Pamje e perëndimit të diellit në liqenin Siljan.
Pamje e perëndimit të diellit në liqenin Siljan.
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Total5.308

Orsa është qytet në provincën Dalarna, Suedi. Ndodhet në pjesën veriore të liqenin Siljan, rreth 15 kilometra në veri të Morës.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çdo të mërkurë në korrik dhe të mërkurën e parë në gusht, organizohet festivali i muzikës në qendër të qytetit i cili quhet OrsaYran.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]