Orsa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Orsa
Qytet
noform
Pamje e perëndimit të diellit në liqenin Siljan.
Vendndodhja
Orsa is located in Suedia
Orsa
Orsa

Koordinatat: 61°07′V 14°37′L / 61.117°V 14.617°L / 61.117; 14.617

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Dalarna
Qarku Qarku Dalarna
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12.59 km2
Popullsia 5,308 banorë
Dendësia 422 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Orsa është qytet në provincën Dalarna, Suedi. Ndodhet në pjesën veriore të liqenin Siljan, rreth 15 kilometra në veri të Morës.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çdo të mërkurë në korrik dhe të mërkurën e parë në gusht, organizohet festivali i muzikës në qendër të qytetit i cili quhet OrsaYran.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]