Jump to content

Oscar Arias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Óscar Arias Sánchez

Óscar Rafael de Jesús Arias Sánchez (l. 13 shtator 1940) është politikan kostarikan dhe Kryetar i Republikës së Kosta Rikës prej vitit 2006. Më parë shërbeu si kryetar nga 1986 deri më 1990 dhe fitoi çmimin Nobel për Paqe më 1987 për përpjekjet e tij në ndalimin e luftërave civile në shtetet e Amerikës Qendrore.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Óscar Arias Sánchez – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale