Ott

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ott
Gjithashtu të njohur siHikikomori, Umberloid
Data e lindjes (1968-04-12) 12 Prill, 1968 (54 vjeç)
PrejardhjaLondër, Angli
ZhanretElectronica, dub, ambient, trip hop, ethnic electronica, livetronica
ProfesionetKompozitor, producent
InstrumentetSintisajzer, bateri
Vitet aktive2002 - prezent
Shtëpitë diskografikeTwisted Records
BashkëpunimetSimon Posford
Faqja e internetitottsonic.com

Ott (i lindur më 12 prill 1968 në Londër, Angli) është muzikant dhe producent muzike i cili ka bashkëpunuar me Sinéad O'Connor, Embrace, The Orb, dhe Brian Eno, dhe është bërë i njohur që nga viti 2002 për muzikën e tij psychedelic dub dhe bashkëpunimin me Simon Posford (Hallucinogen / Shpongle). Ai ka lansuar katër studio albume, Blumenkraft (2003), Skylon (2008), Mir (2011) dhe Fairchildren (2015).

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]