Ozric Tentacles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ozric Tentacles
Ozric Tentacles live in Zagreb in 2004.jpg
Ozric Tentacles duke performuar në Zagreb
Informacione
PrejardhjaSomerset, Angli
ZhanriProgressive rock, space rock, psychedelic rock, instrumental rock, jazz fusion, electronica, livetronica, dub, world music
Vite aktiv1983 - prezent
Bashkëpunim(e) meEat Static, Nodens Ictus, Dubblehead, Moksha, Dream Machine, Here & Now
Anëtarët
Ed Wynne
Brandi Wynne
Balázs Szende
Silas Neptune
Webfaqja
ozrics.com

Ozric Tentacles (të njohur edhe si Ozrics) janë një grup instrumental rock nga Somerset, Angli, muzika e të cilëve përfshinë shumë zhanre, si psychedelic rock, progressive rock, world music, jazz fusion, reggae, dhe electronica, në mes të tjerave. Të formuar në vitin 1983, bendi ka lansuar 29 albume deri në vitin 2007 dhe ka shitur me miliona albume pa e pasur mbështetjen e asnjë kompanie distributive madhore. Pas ndërrimit të shumtë të anëtarëve gjatë viteve, Ed Wynne ka mbetur anëtari i vetëm origjinal i bendit.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]