Ozric Tentacles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ozric Tentacles
Ozric Tentacles live in Zagreb in 2004.jpg
Ozric Tentacles duke performuar në Zagreb
Informacione
Prejardhja Somerset, Angli
Zhanri Progressive rock, space rock, psychedelic rock, instrumental rock, jazz fusion, electronica, livetronica, dub, world music
Vite aktiv 1983 - prezent
Bashkëpunim(e) me Eat Static, Nodens Ictus, Dubblehead, Moksha, Dream Machine, Here & Now
Anëtarët
Ed Wynne
Brandi Wynne
Balázs Szende
Silas Neptune
Webfaqja
ozrics.com

Ozric Tentacles (të njohur edhe si Ozrics) janë një grup instrumental rock nga Somerset, Angli, muzika e të cilëve përfshinë shumë zhanre, si psychedelic rock, progressive rock, world music, jazz fusion, reggae, dhe electronica, në mes të tjerave. Të formuar në vitin 1983, bendi ka lansuar 29 albume deri në vitin 2007 dhe ka shitur me miliona albume pa e pasur mbështetjen e asnjë kompanie distributive madhore. Pas ndërrimit të shumtë të anëtarëve gjatë viteve, Ed Wynne ka mbetur anëtari i vetëm origjinal i bendit.

Anëtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Diskografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Studio albumet[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]