Jump to content

Pär Lagerkvist

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pär Lagerkvist
U lind më23 maj 1891
Växjö, Sweden Suedia Suedia
Vdiq më11 nëntor 1974
Stockholm, Sweden
Kombësiasuedeze
Gjinitë letrareprozë, poezi,drama, përkthime

Pär Fabian Lagerkvist (Växjö, 23 maj 1891 - Stockholm, 11 nëntor 1974), shkrimtar suedez . Fitues i Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 1951.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Hekur dhe njerëz”
  • "Qesharaku i veçantë",
  • "Tregime të forta",
  • "Baraba",
  • "Sibila",
  • "Udhëtari buzëdeti",
  • "Njeriu i fundit",
  • "Njeriu pa ndjenja",
  • "Fitorja në skaj".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]