Përdoruesi:Leeturtle/iggy-pop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Leeturtle/iggy-pop
Instrument(et)vokal, kitarë, piano, tastierë, saksofon, daulle, harmonikë, mandolinë, koto, violinë, violinçelë
LabeliVirgin, RCA, Elektra, A&M

Iggy Pop (lindur me emrin James Newell Osterberg ne 21 prill 1947) është një këngëtar amerikan kompozitor, muzikant, dhe aktor. Ai është këngëtar i grupit proto-punk The Stooges, i cili u ribashkua në vitin 2003, dhe ka qenë i njohur për prezencën skenike agresive dhe të paparashikueshme. Iggy Pop ka aksperimentuar një numër të stileve të ndryshme gjatë karrierës së tij, duke përfshirë garazh rock, hard rock, new wave dhe jazz. Megjithëse popullariteti i tij është luhatur gjatë viteve, shumë prej këngëve të tij janë të njohura, duke përfshirë "Lust for Life", "The passenger", "Child Real Wild", "Candy", (duet me Kate Pierson e grupit B-52-ta), "China Girl", "Nightclubbing" dhe "I Wanna Be Your Dog". Në vitin 2010, The Stooges u vlerësuan nga Rock dhe Roll Hall of Fame.


Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është diskografia e studio-albumeve të Iggy Pop:

Me grupin The Stooges

 • The Stooges (1969)
 • Fun House (1970)
 • Raw Power (1973)
 • The Weirdness (2007)
 • Ready to Die (2013)

Me James Williamson

 • Kill City (1977)

Solo

 • The Idiot (1977)
 • Lust for Life (1977)
 • New Values (1979)
 • Soldier (1980)
 • Party (1981)
 • Zombie Birdhouse (1982)
 • Blah Blah Blah (1986)
 • Instinct (1988)
 • Brick by Brick (1990)
 • American Caesar (1993)
 • Naughty Little Doggie (1996)
 • Avenue B (1999)
 • Beat 'Em Up (2001)
 • Skull Ring (2003)
 • Préliminaires (2009)
 • Après (2012)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]