Jump to content

Përkthimi i ndihmuar nga kompjuteri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Përkthim i asistuar nga kompjuteri ose përkthimi i ndihmuar nga kompjuteri (CAT) është një formë e përkthimit gjuhësor në të cilën një përkthyes (njeri) përdor pajisje kompjuterike për të mbështetur dhe lehtësuar proçesin e përkthimit. [1]

Përkthimi i asistuar nga kompjuteri quhet nganjëherë përkthim me ndihmën e kompjuterit, i asistuar nga makineria, apo dhe i ndihmuar nga makineria (nuk duhet të ngatërrohet me përkthim makinerie).

  1. ^ Bowker, Lynne (2002). Computer-aided Translation Technology. Ottawa: University of Ottawa Press. fq. 144. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)