Përmbajta e lirë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e veprave të lira kulturore

Përmbajtje e lirë, ose informacioni i lirë, është çdo lloj vepre funksionale, vepër arti, apo përmbajtje të tjera krijuese që e plotëson përkufizimin e një vepre të lirë kulturore.

Përkufizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një vepër e lirë kulturore (përmbajtje e lirë) është, sipas Definicionit për veprat e lira kulturore, ajo që nuk ka ndonjë kufizim ligjor në lirinë e njerëzve për të:

  • përdorë përmbajtjen dhe të përfitojnë nga përdorimi,
  • studioj përmbajtjen dhe të aplikojë atë që është mësuar,
  • të bëj dhe shpërndajë kopje të përmbajtjes,
  • të ndryshojë dhe përmirësojë përmbajtjen dhe të shpërndajë këto vepra të derivative.[1][2]

Çështjet ligjore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E drejta e autorit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Domeni publik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Copyleft-i[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Erik Möller, e.a. (2008). "Definition of Free Cultural Works". 1.1. freedomdefined.org. Marrë më 2015-04-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stallman, Richard (13 nëntor 2008). "Free Software and Free Manuals". Free Software Foundation. Marrë më 22 mars 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)