Jump to content

Përnjavori (Bosnje)

Coordinates: 44°52′N 17°39′E / 44.867°N 17.650°E / 44.867; 17.650
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Përnjavori (serbe Cirilik: Прњавор, shqiptohet [prɲǎːʋɔr]) është qytezë dhe komunë në pjesën veriore të Bosnjës dhe Hercegovinës dhe është pjesë e entitetit Republika Srpska. Komuna është në afërsi të qytetit të Banja Luka, e cila është e vendosur në perëndim të Përnjavorit. 44°52′N 17°39′E / 44.867°N 17.650°E / 44.867; 17.650