Përshëndetja zogiste

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Përshëndetja zogiste është përshëndetje ushtarake e Shqipërisë. Përshëndetja është një gjest me anë të së cilit dora e djathtë është vendosur mbi zemrën, me pëllëmbën përballë poshtë.

Përshëndetja ende përdoret nga mbështetësit modern e Mbretit Zogu, monarkistëve shqiptarë dhe nacionalistëve shqiptarë të Balli Kombëtar. Nën qeverinë komuniste të pas luftës të Enver Hoxhës, përshëndetja zogiste ishte përdorur nga disidentët si një deklaratë kundër regjimit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetja zogiste së pari u përdorë nga forcat personale policore të Zogut dhe më vonë u adoptua nga Ushtria Mbretërore Shqiptare.[1]

Leo Freundlich, kur përballet me përshëndetjen naziste "Heil Hitler", do të përgjigjej sarkazëm me një përshëndetje "Heil Zogu". Konfuzioni që kjo krijoi midis diplomatëve gjermanë, që besonin se ishte një përshëndetje standarde shqiptare, e kënaqte shumë atë.[2]

Vendet tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ish-Presidenti meksikan Vicente Fox duke bërë përshëndetjen gjatë himnit të flamurit

Në Meksikë, një gjest i ngjashëm me përshëndetjen zogiste përdoret nga mekikanët kur këndojnë himnin kombëtar (Himno Nacional Mexicano).[3][4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Britannica Online Encyclopedia". Britannica.com. Marrë më 2012-05-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Elsie, Robert. "1913 | Leo Freundlich: Albania's Golgotha: Indictment of the Exterminators of the Albanian People". Texts and Documents of Albanian History. Albanianhistory.net. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2012. Marrë më 12 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Flag Day in Mexico". Vacations.com. 2010-02-24. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2012. Marrë më 2012-05-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Rippberger, Susan J.; Staudt, Kathleen A. (2012-12-06). Pledging Allegiance: Learning Nationalism at the El Paso-Juarez Border (në anglisht). Routledge. fq. 53. ISBN 9781136063060. Students, teachers, and others stand at attention with their right hand held precisely at right angle to their chest, hand flat, parallel to their heart.