Jump to content

PPSh-41

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
PPSh-41 me karikator daulle me 71 fishekë.

PPSh-41 (rusisht: Pistolét-pulemyót Shpágina-41) është një gjysmë-mitraloz me breshëri selektive, me bulona të hapura, që shkrep fishekun Tokarev 7.62×25mm. Ai u projektua nga Georgy Shpagin i Bashkimit Sovjetik për të qenë një alternativë më e lirë dhe e thjeshtuar ndaj PPD-40.

PPSh-41 pa luftime të gjera gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës së Koresë. Ai u bë një nga armët kryesore të këmbësorisë së Ushtrisë së Kuqe gjatë Luftës së Dytë Botërore, me rreth 6 milionë PPSh-41 të prodhuara gjatë kësaj periudhe.

Arma e zjarrit është bërë kryesisht prej çeliku të stampuar dhe mund të ngarkohet me karikator të zakonshëm ose karikator daulle.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]