Jump to content

StG 44

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
MP 44 (StG 44) nga koleksionet e Muzeut të Ushtrisë Suedeze.

StG 44 (shkurtim i Sturmgewehr 44, "pushkë sulmi 44")   është një pushkë sulmi gjermane e zhvilluar gjatë Luftës së Dytë Botërore nga Hugo Schmeisser. Ai njihet gjithashtu nga emërtimet e tij të hershme si MP 43 dhe MP 44 (Maschinenpistole 43 dhe 44). StG 44 ishte një përmirësim i një dizajni të mëparshëm, Maschinenkarabiner 42(H).

StG 44 ishte pushka e parë sulmuese e suksesshme, me veçori duke përfshirë një fishek të ndërmjetëm, zjarr automatik të kontrollueshëm, një dizajn më kompakt se një pushkë luftimi me shpejtësi më të lartë zjarri dhe që ishte projektuar kryesisht për të goditur objektivat brenda disa qindra metrave. Pushkë të tjera në atë kohë ishin projektuar për të goditur objektiva mbi një mijë metra, por kjo u zbulua se ishte më e madhe se diapazoni në të cilin ndodheshin në të vërtetë shumica e angazhimeve të armikut.

StG 44 e përmbushi rolin e tij në mënyrë efektive, veçanërisht në Frontin Lindor, duke ofruar një vëllim më të madh të zjarrit në krahasim me pushkët standarde të këmbësorisë. StG ndikoi kryesisht AK-47 Sovjetik, i prezantuar dy vjet pas përfundimit të luftës.[1][2] Ndikimi i StG mund të shihet ende në pushkët moderne të sulmit, të cilat, pas Luftës së Dytë Botërore, u bënë standardi global për pushkët e këmbësorisë.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hogg, Ian V. & Gander, Terry (2005). Jane's Guns Recognition Guide (bot. 4th). Glasgow: HarperCollins. fq. 287. ISBN 978-0-00718-328-9. This is the father of all assault rifles, developed in Germany in 1941–42 and using a new short cartridge. Originally known as the MP 43 (Machine Pistol) for Nazi political reasons, it was renamed the "Sturmgewehr 44" after its successful introduction into battle on the Eastern Front. It introduced the concept of using a short cartridge with limited range in order to permit controllable automatic fire and a compact weapon, and because experience showed that most rifle fire was conducted at ranges under 400 meters. After the war it was examined and dissected by almost every major gunmaking nation and led, in one way and another, to the present-day 5.56mm assault rifles. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ McNab, Chris (2013). German Automatic Rifles 1941-1945: Gew 41, Gew 43, FG 42, StG 44. Oxford, UK: Osprey Publishing. fq. 67–72. ISBN 978-1-78096-385-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Hogg, Ian V. & Gander, Terry (2005). Jane's Guns Recognition Guide (bot. 4th). Glasgow: HarperCollins. fq. 287. ISBN 978-0-00718-328-9. This is the father of all assault rifles, developed in Germany in 1941–42 and using a new short cartridge. Originally known as the MP 43 (Machine Pistol) for Nazi political reasons, it was renamed the "Sturmgewehr 44" after its successful introduction into battle on the Eastern Front. It introduced the concept of using a short cartridge with limited range in order to permit controllable automatic fire and a compact weapon, and because experience showed that most rifle fire was conducted at ranges under 400 meters. After the war it was examined and dissected by almost every major gunmaking nation and led, in one way and another, to the present-day 5.56mm assault rifles. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)